CELE PROJEKTU

Chcielibyśmy, aby poprzez historię uczniowie poznali znaczenie krytycznego myślenia oraz politycznego i społecznego aktywizmu w konstruowaniu Unii Europejskiej. Sposobem na osiągnięcie tego celu będzie opracowanie Międzynarodowych Materiałów Dydaktycznych, które ukazywałyby konsekwencje totalitaryzmu w XX - wiecznej Europie. Mamy nadzieję, że uczniom łatwiej będzie zrozumieć, czym był i jest totalitaryzm oraz jak powstają nowe ruchy radykalne i jakie mogą być tego konsekwencje. Zaplanowane materiały dydaktyczne będą ukazywały ten okres w historii w nowej perspektywie, z punktu widzenia kolaborujących, obojętnych i stawiających opór. Uczniowie będą poznawać historię okresu II wojny światowej poprzez życiorysy ludzi, którzy doświadczyli totalitaryzmu, koncentrując się na trzech wyżej wymienionych grupach. Ponadto zadaniem uczniów będzie przygotowanie materiałów na temat przekazów partii radykalnych obecnie funkcjonujących w Europie.

Sunday 17 May 2015

Tydzień Kultury Hiszpańskiej 22- 28 stycznia 2015 r.

Organizatorkami imprezy były panie: Jolanta Żurkiewicz, Anna Walas i Renata Bartoś. Przed rozpoczęciem imprezy przeprowadziliśmy kampanię informacyjną na temat programu, aby uczniowie mogli się przygotować do rywalizacji.
22 stycznia  wszystkie sale lekcyjne miały nazwy w języku hiszpańskim, na korytarzach pojawiły się  hiszpańskie zwroty grzecznościowe, przysłowia, obrazy najsłynniejszych malarzy, balony w barwach tego kraju, mnóstwo informacji o kulturze, znanych postaciach, dorobku, zabytkach Hiszpanii.
Na dużej przerwie zaczęliśmy spotkanie z hiszpańskim tańcem flamenco i innymi przebojami np. Asereje. Prowadziła je Patrycja Trząska. Wielu uczniów włączyło się do zabawy i tańczyło wg wskazówek prowadzącej. Ten punkt programu pojawiał się przez kolejne dni do podsumowania obchodów. 
23 stycznia  o godz. 14:30 rozpoczął się  mecz piłki nożnej- Polska: Hiszpania. Sędziował Pan Wojciech  Nabielski. W drużynie Hiszpanii wystąpili uczniowie klas: I c i II b. W polskich barwach grali zawodnicy z klas: II a, b i c. Mecz zakończył się remisem 2:2.
26 stycznia  uczniowie  poznawali tradycję w Hiszpanii (święta, zwyczaje). Mogliśmy podziwiać plakaty o ciekawych, mniej znanych zwyczajach np. Encierro. Obejrzeliśmy prezentację przygotowaną przez Dominika Rendchena.
27 stycznia o godz. 14:30 odbyło się  spotkanie z filmem hiszpańskim, reżyserami: Pedro Almodovarem i Carlosem Saurą oraz znanymi aktorami.
28 stycznia podsumowaliśmy obchody spotkaniem pod hasłem „Viva, Espania!”.
3- osobowe reprezentacje klas wzięły udział w quizie na temat Hiszpanii. Rozpoznawały slajdy z ciekawymi miejscami, potrawami, postaciami. Odpowiadały na pytania, popisywały się znajomością hiszpańskich słówek. Na zakończenie obejrzeliśmy prezentację multimedialną na temat Hiszpanii przygotowaną przez Łukasza Przybylika, potem pod kierunkiem Patrycji Trząskiej po raz ostatni wykonaliśmy taniec hiszpański.
Jury w składzie: Renata Bartoś, Anna Walas i Jolanta Żurkiewicz ogłosiło wyniki. Oto one:

I miejsce- III c ( Katarzyna Fulas, Patrycja Trząska i Kinga Ptasińska)

37 pkt.

II miejsce- II b ( Katarzyna Bąchor, Aleksandra Bryniarska i Aleksandra Papaj)
32,5 pkt.

III miejsce- III b ( Barbara Świtała, Wiktoria Wojtala i Klaudia Bil)
32 pkt.


Mamy nadzieję, że takie spotkanie z innym państwem było dla wszystkich ciekawym doświadczeniem. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć.
Jolanta Żurkiewicz, Anna Walas, Renata Bartoś



No comments:

Post a Comment