CELE PROJEKTU

Chcielibyśmy, aby poprzez historię uczniowie poznali znaczenie krytycznego myślenia oraz politycznego i społecznego aktywizmu w konstruowaniu Unii Europejskiej. Sposobem na osiągnięcie tego celu będzie opracowanie Międzynarodowych Materiałów Dydaktycznych, które ukazywałyby konsekwencje totalitaryzmu w XX - wiecznej Europie. Mamy nadzieję, że uczniom łatwiej będzie zrozumieć, czym był i jest totalitaryzm oraz jak powstają nowe ruchy radykalne i jakie mogą być tego konsekwencje. Zaplanowane materiały dydaktyczne będą ukazywały ten okres w historii w nowej perspektywie, z punktu widzenia kolaborujących, obojętnych i stawiających opór. Uczniowie będą poznawać historię okresu II wojny światowej poprzez życiorysy ludzi, którzy doświadczyli totalitaryzmu, koncentrując się na trzech wyżej wymienionych grupach. Ponadto zadaniem uczniów będzie przygotowanie materiałów na temat przekazów partii radykalnych obecnie funkcjonujących w Europie.

Wednesday 13 May 2015

Pierwsze Międzynarodowe Spotkanie Projektowe

W dniach od 17 do 21 listopada odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie projektowe, wyjątkowe ze względu na to, że wreszcie wszyscy partnerzy mogli spotkać się twarzą w twarz oraz dlatego, że omawiane były na nim szczegóły dotyczące współpracy w najbliższym roku trwania projektu.
Gospodarze spotkania, czyli IES Tirant lo Blanc w Elche w Hiszpanii, główny koordynator projektu, bardzo ciepło przyjęli wszystkich gości. Naszą szkołę reprezentowała pani Joanna Janas-Sajdak, szkolny koordynator projektu. Przed wyjazdem uczennice naszej szkoły Kinga Ptasińska i Patrycja Trząska, z pomocą pani Małgorzaty Pełki, przygotowały piękne pamiątki z Sosnowca dla naszych partnerów.
Spotkanie okazało się być bardzo owocne. Nie tylko udało się zrealizować wszystkie zamierzone cele i działania, ale przede wszystkim nawiązać bardzo przyjazne relacje pomiędzy wszystkimi uczestnikami spotkania. Wszyscy partnerzy zaprezentowali swoje szkoły, omówione zostały zasady współpracy i opracowane zadania na kolejne spotkania. Wszyscy goście mieli również możliwość spotkać się z uczniami szkoły,  którzy okazali się bardzo zainteresowani szkołami oraz krajami uczestniczącymi w projekcie. Odbyły się również spotkania z prasą, projekt został zaprezentowany w telewizji Tele Elx, radiu Onda Cero Radio, a  artykuł, który pojawił się w lokalnym dzienniku La Verdad.
Mieliśmy również przyjemność spotkać się z przedstawicielem hiszpańskiego Ministerstwa Edukacji, przedstawicielem Rady Miejskiej w Elche oraz z prof. Miguelem Orts Montenegro z Uniwersytetu Miguel Hernández w Elche.
Mimo napiętego programu udało nam się zwiedzić urocze Elche, przedstawiono nam także „Mystery of Elche”, dwuaktowy sakralny dramat o śmierci, wniebowzięciu i ukoronowaniu Najświętszej Marii Panny w języku walenckim odgrywany corocznie w dniach 14–15 sierpnia w Bazylice św. Marii w Elche, wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.


Wszystkie chwile, jakie spędziliśmy wspólnie z parterami i nauczycielami IES Tirant lo Blanc, na długo zapadną w naszej pamięci.

No comments:

Post a Comment